بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. آرتمن مدیا یک آژانس مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
همه

انواع پادکست و چگونگی ساخت آن‌ها

امروزه با گسترش روزافزون وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف، دسترسی به اطلاعات گوناگون بسیار راحت‌‌تر شده است و محتواهای متنوعی در این فضاها به مخاطبان مختلف ارائه می‌شود. این محتواها در قالب‌های متنوعی عرضه می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به محتوای متنی، صوتی و تصویری اشاره کرد. از جمله این قالب‌ها می‌توان به انواع پادکست‌ها اشاره کرد. در ادامه به شما می‌گوییم که پادکست چیست و به معرفی انواع پادکست و چگونگی ساخت آن‌ها می‌پردازیم. با ما همراه شوید.

پادکست چیست؟

پادکست به پلتفرمی شنیداری گفته می‌شود که محتواهای متنوعی را در زمینه‌های مختلف و در قالب صوت به شنوندگان ارائه می‌دهد. پادکست‌ها معمولا در اپیزودهای مختلفی منتشر می‌شوند.

از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت پادکست‌ها، می‌توان به دسترسی آسان به آن‌ها و جذابیت محتوای ارائه شده از طریق پادکست‌ها اشاره کرد.

مفهوم پادکست برای اولین بار در سال 2000 مطرح شد و از آن زمان تاکنون بیش از میلیون‌ها اپیزود پادکست حول موضوعات اجتماعی، سرگرمی، اخبار، داستان و… منتشر شده است.

اگرچه تصویر و محتوای بصری و نمایشی می‌تواند مخاطبان بیشتری را به خود جذب کند، اما توجه و علاقه افراد زیادی برای شنیدن محتوای پادکست‌ها، نشان‌دهنده اهمیت فوق‌العاده محتوای شنیداری و تاثیرگذاری آن بر افراد در نقاط مختلف دنیا است.

پادکست‌ها انواع مختلفی دارند، در ادامه به معرفی انواع پادکست و چگونگی ساخت آن‌ها می‌پردازیم. همچنان همراه ما باشید.

انواع پادکست و چگونگی ساخت آن‌ها

گفتیم پادکست نوعی محتوای صوتی است که درباره موضوعات مختلفی صحبت می‌کند و در سال‌های اخیر نیز توانسته نظر مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند. در این پلتفرم، افراد با تکیه بر آگاهی و دانش خود از یک موضوع خاص، محتوای مفیدی را تولید می‌کنند که می‌تواند برای مخاطبان بسیاری جذابیت داشته باشد. پادکست‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن‌‌ها می‌پردازیم.

انواع پادکست

 

پادکست مونولوگ (solo / monologue podcast)

یکی از انواع پادکست، پادکست مونولوگ است که در آن گوینده به صورت تک نفره محتوای مورد نظر خود را ضبط می کند. پادکست مونولوگ به هیچ عنوان گفتگو محور نیست و تنها اطلاعات از قبل آماده شده توسط یک فرد ضبط و به مخاطبان ارائه می‌شود.

مونولوگ، مرسوم ترین نوع پادکست است اما به عنوان سخت ترین روش تولید محتوا در این پلتفرم نیز شناخته می شود؛ چرا که عوامل مختلفی چون توانایی تولید محتوای باکیفیت، خسته نشدن مخاطب از شنیدن صحبت‌های مداوم یک فرد و توانایی فرد گوینده در پادکست مونولوگ، برای تولید این نوع از پادکست اهمیت بسیار زیادی دارد.

پادکست گفتگو محور (interview podcast)

یکی دیگر از انواع پادکست که در آن دو فرد، یکی به عنوان میزبان و دیگری به عنوان میهمان، حول موضوع مشخصی به گفتگو و صحبت کردن می‌پردازند. در پادکست گفتگو محور، میزبان به صورت ثابت در هر اپیزود حضور دارد اما میهمان پادکست با توجه به موضوع گفتگو تغییر می‌کند.

در این نوع از پادکست معمولا شاهد معاشرت این دو و پرسیدن سوالاتی از میهمان توسط میزبان برنامه هستیم. پادکست گفتگو محور یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین انواع پادکست است و طرفداران زیادی در میان علاقه‌مندان به پادکست‌ها دارد.

پادکست دورهمی یا میزگرد

یکی دیگر از انواع محبوب و پرطرفدار پادکست، پادکست‌های دورهمی یا میزگرد هستند. شنیدن نقطه نظرات افراد مختلف در رابطه با یک موضوع مشترک از مهمترین دلایل محبوبیت این نوع از پادکست‌ها به شمار می‌رود.

 پادکست دورهمی چندین میزبان و میهمان را به صورت هم‌زمان به گفتگو و معاشرت پیرامون موضوع مشخصی وا می‌دارد. مدیریت زمان، دانش کافی در زمینه موضوع مورد بحث و توانایی گفتگو از جمله عوامل مهم و کلیدی برای تولید پادکست های میزگرد به شمار می‌روند.

پادکست با دو میزبان

یکی دیگر از انواع پادکست، پادکست‌های دو میزبانه هستند. در این نوع از پادکست‌ها همانگونه که از نام آن‌ها نیز پیداست؛ دو میزبان به عنوان عضو ثابت در هر اپیزود با یکدیگر درباره موضوعات مختلف صحبت می‌کنند.

وظایف هر یک از میزبان‌ها در این نوع از پادکست، از قبل مشخص شده است و نقطه نظرات مختلفی از سوی هر یک از آن‌ها درباره موضوع مورد بحث مطرح می شود. لازم است میزان جدیت یا طنز بودن محتوا از سوی هر دو میزبان پادکست‌های دو میزبانه رعایت شود.

انواع پادکست

پادکست قصه گو

یکی از دیگر از انواع محبوب پادکست، پادکست‌های قصه گو هستند که خود در دو دسته قرار می‌گیرند. پادکست‌هایی که به روایت داستان‌های واقعی می‌پردازند و پادکست‌هایی که داستان‌هایی تخیلی را روایت می‌کنند. این نوع از پادکست‌ها، ممکن است یک یا چند میزبان داشته باشند.

چگونگی ساخت پادکست‌ها

ساخت پادکست، اول از هر چیز نیازمند یک برنامه دقیق و هدفمند است. بنابراین بهتر است در ابتدا به مشورت با افراد آگاه و متخصص در زمینه ساخت پادکست و جمع آوری اطلاعات در این زمینه پرداخت و سپس نوع پادکست و نحوه ارائه آن را مشخص کرد. در زیر به برخی مراحلی که در چگونگی ساخت پادکست‌ها اهمیت زیادی دارند، اشاره می‌کنیم.

تعیین و مشخص کردن محتوا: تعیین محتوایی که قرار است پادکست حول محور آن ساخته شود، یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای ساخت پادکست است. جذابیت داشتن موضوع برای مخاطب، یکی از مهم‌ترین عواملی است که در تعیین محتوای پادکست باید به آن توجه کرد.

تعیین قالب پادکست و نحوه اجرا: پس از انتخاب موضوع پادکست نوبت به تعیین قالب ارائه آن می‌رسد. قالب پادکست مسائل بسیاری چون مدت زمان ارائه محتوا و نوع گفتگو را شامل می‌شود.

اگرچه در بین انواع پادکست‌ها، پادکست‌های گفتگو محور از محبوبیت بیشتری در میان مخاطبان برخوردار هستند، اما بهتر است این مسئله با مشورت با افراد متخصص و حرفه‌ای، به صورت اختصاصی و مناسب با موضوع انتخاب شود.

انتخاب نام پادکست: نام پادکست نشانه‌ای برای مشخص کردن آن چیزی است که در پادکست قصد دارید درباره آن صحبت کنید و  یکی از فاکتورهای موثر در جذب مخاطب به پادکست شما به شمار می‌رود. انتخاب نام، تاثیر بسیاری در جذب مخاطبان بیشتر به پادکست تولید شده دارد.

آماده سازی تجهیزات ضبط و تولید محتوا: نحوه صحیح ضبط پادکست و استفاده از تجهیزات و ابزارهای فنی مناسب، یکی از فاکتورهای مهم در ساخت یک پادکست حرفه ای محسوب می‌شود.

ابزارهای لازم برای ضبط و تولید محتوای صوتی شامل گوشی هوشمند مجهز به ویس رکوردر، میکروفون های سیمی، تبلت و یا لپ تاپ می‌شود. در دسترس ترین ابزار برای ضبط محتوای شنیداری، گوشی‌های هوشمند هستند.

می‌توان با استفاده از برخی نرم افزارها، کیفیت صدای ضبط شده توسط میکروفون گوشی را بهبود بخشید. اما به طور کلی اغلب محتواهای صوتی با کیفیت صدای عالی، به وسیله میکروفون‌های سیمی ضبط می‌شوند. این میکروفون‌ها، بدون نیاز به تجهیزات جانبی، خروجی محتوای صوتی را چندین برابر با کیفیت بیشتر ارائه می‌دهند.

نویسنده

admin2

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما